Kaszuby są pojezierzem, a także regionem kulturowym w północnej Polsce. Ten region w większości zamieszkują Kaszubi, którzy stanowią odrębną grupę etniczną i posługują się własnym językiem — kaszubskim. Jest to kraina pełna urozmaiceń, znajdują się w niej jeziora, wzniesień, malownicze lasy. Kaszuby obecnie obejmują obszar zaczynający się od północy od Półwyspu Helskiego po granicę powiatu puckiego, lęborskiego, bytowskiego i człuchowskiego na zachodzie. Od południa ograniczony ziemiami powiatu chojnickiego, a od wschodu powiatami kościerskim i kartuskim. Co więcej, do Kaszub zalicza się również Trójmiasto. Łącznie w tych granicach Kaszuby obejmują obecnie około 6200 km².


Co takiego mają w sobie Kaszuby i czy warto je odwiedzić?


1. Słowiński Park Narodowy 

To przede wszystkim wydmy w miejscach takich jak  Łeba czy Stilo, ale to także piękne latarnie morskie w Czołpinie, Rozewiu czy na Stilo.

2. Zatoka Pucka i Półwysep Helski i Wejherowo 

Najbardziej znanymi miastami są: Puck, Władysławowo, Chałupy (tak to są te z piosenki Z. Wodeckiego) czy Hel. Na końcu półwyspu w miejscowości Hel można zobaczyć jedno z najbardziej znanych  fokariów w kraju. W Wejherowie miejscem, które warto zwiedzić, jest Kalwaria Wejherowska.

3. Bytów 

Ciekawymi obiektami tego miasta są: śródmieście miasta, wieża (pozostałość po dawnym katolickim kościele pw. św. Katarzyny), kościół ewangelicki pw. św. Elżbiety, cerkiew pw. św. Jerzego, zamek krzyżacki, młyn zamkowy, most kolejowy (kamienno-ceglany) na rzece Boruj.


4. Wdzydze Kiszewskie 

 To miejsce może poszczycić się najstarszym skansenem w Polsce:  Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny im.im. Teodory i Izydora Głogowskich, które w ciekawy sposób przybliża historię Kaszubów z tych terenów. 
 


5. Kartuzy, Kaszubski Park Krajobrazowy-Park Miniatur 

W Kartuzach (nieoficjalna stolica Kaszub) znajduje się zabytkowa kolegiata, której dach kształtem przypomina wieko trumny. Niedaleko Kartuz znajduje się Kaszubski Park Krajobrazowy, a w samym środku tego parku we wsi  Strysza Buda znajduje się Park Miniatur. Można znaleźć tam miniatury m.in. Kolegiata z Kartuz, Dom do Góry Nogami z Szymbarku Big Ben, katedra Norte Dame czy Wieżą Eiffele’a.

6. Kościerzyna 

Do ciekawych atrakcji tego miasta można zaliczyć: Pieta Kościerska Matki Bożej Bolesnej, Kościół farny pod wezwaniem świętej Trójcy, pomnik Józefa Wybickiego, rynek, pomnik Remusa na Rynku, neogotycki ratusz, Muzeum Kolejnictwa.Kościerzyna rynek
7. Szymbark

jedna z największych atrakcji Kaszub. Znajduje się tam: Dom do góry nogami, czyli budynek, który stoi na własnym dachu. W środku również wszystko jest na odwrót.  Atrakcjami w Szymbarku są również Dom Sybiraka z łagrem, Dom Kaszubów z Kanady, bunkier Gryfa Pomorskiego czy piec chlebowy, gdzie codziennie wypiekany jest smaczny chleb dla turystów, który można zjeść wraz ze smalcem.
Szymbark - Dom do góry nogami8. Lębork  

Leży na północy Kaszub, jest jednym z większych miast tego regionu. Do ciekawych miejsc tego miasta należą: obszar Starego Miasta (m.in. Plac Pokoju), kościół  św. Jakuba, kościół „Korona”, ewangelicka kaplica cmentarna, ratusz,  zespół starostwa,  urząd miasta, spichlerz solny, Zamek Krzyżacki (obecnie siedziba sądu rejonowego), pozostałości murów obronnych.
Tutaj podałam tylko część ciekawych miejsc na Kaszubach. Niemniej jednak uważam, że Kaszuby są na tyle pięknym i rozległym regionem w Polsce, że warto się udać na te tereny i zobaczyć te piękne miejsca. 


LifestyleGirl

Brak komentarzy:

Szanujmy siebie nawzajem, nie hejtujmy, zachowujmy chociaż podstawy kultury. Jeżeli mamy coś krytykować to róbmy to w sposób konstruktywny, który nie obraża innych