Za każdym razem kiedy gdzieś jadę, to zastanawiam się, co tak naprawdę jest tam takiego ciekawego, co warto tam zobaczyć, czy nawet jak to miasto wygląda i czy jest tak samo ładne/brzydkie jak na zdjęciach.


Jest takie miasto w Polsce,  zaraz po moim rodzinnym mieście, o którym można powiedzieć, że znam je dość dobrze ze względu na to, że jeżdżę tam od urodzenia co najmniej raz w roku.
Jest nim – Szczecin.

Szczecin – największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Dla dość sporej grupy ludzi niemieszkającej w tym mieście wielkim zaskoczeniem i zdziwieniem jest, że Szczecin nie leży nad morzem. Pomimo że w Szczecinie znajdziemy kąpieliska (o nich za chwilę), marinę, to do morza trzeba niestety pojechać ok. 100 km np. do Pobierowa czy Trzęsacza.

 


Co w takim razie jest ciekawego w samym Szczecinie?

 

1. Wały Chrobrego - 

Jest to taras widokowy znajdujący się na skarpie wzdłuż Odry; jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w tym mieście.


 

2. Zamek Książąt Pomorskich - 

Znajduje się w bliskim sąsiedztwie Wałów Chrobrego i jest to renesansowy zamek, który był historyczną siedzibą rodu Gryfitów.

 

3. Park Arkoński – 

Nazywany również Laskiem Arkońskim; można tutaj znaleźć m.in.ruiny wieży Quistorpa, ruiny leśniczówki Arkońska, boisko sportowe, kąpielisko leśne Arkonka, jeziorko Goplana, ścieżka zdrowia, ścieżka biegowa Nike, Ognisko św. Brata Alberta w zabytkowym budynku dawnego Domu Zdrojowego Kurhaus Eckerberg, oraz zabytkowa wiata przystanku tramwajowego przy pętli tramwaju nr 3.

 

4. Park Kasprowicza –

Jest to największy park miejski w Szczecinie, na terenie parku można znaleźć  m.in.:


  • Rzeźba „Ogniste Ptaki” Władysława Hasiora, usytuowane na podwyższeniu obok amfiteatru.
  •  Jezioro Rusałka — sztuczne jezioro powstałe trzy wieki temu w wyniku spiętrzenia strumienia rzeczki Osówki.
  •  Teatr Letni imienia Heleny Majdaniec.
  •  Pomnik Czynu Polaków — trzy ptaki autorstwa rzeźbiarza Gustawa Zemły odsłonięte 1 września 1979 r.;

 

5. Teatr Letni im. Heleny Majdaniec - 

Scena amfiteatralna, którą można podziwiać pośród drzew w Parku Kasprowicza w Szczecinie, na naturalnej skarpie przy jeziorze Rusałka. Jest miejscem koncertów, uroczystości, imprez i innych wydarzeń lokalnych, a także popularnym celem spacerów.

 

6. Ogród Różany „Różanka” -

 Jedną z atrakcji ogrodu jest „Ptasia Fontanna”, odtworzona z klinkieru i marmuru na postawie zdjęć i rycin, na wzór budowli przedwojennej. Jej głównymi elementami są cztery betonowe gęsi osadzone na cokole (trzy z nich oryginalne, odrestaurowane, czwarta — stworzona od podstaw). Różanka znajduje się na obszarze Łękna, na skraju Parku Kasprowicza pomiędzy ulicami Jasienicy, Zaleskiego i Moczyńskiego oraz ścieżką rowerową (Fałata) w pobliżu nieczynnej stacji kolejowej Szczecin Łękno.

 

 

To są najciekawsze i w pewnym stopniu must see obiekty Szczecina według mnie. Jeżeli uważacie, że coś jeszcze powinno się na tej liście znaleźć, to zapraszam do komentowania, z chęcią dopiszę.


LifestyleGirl

Brak komentarzy:

Szanujmy siebie nawzajem, nie hejtujmy, zachowujmy chociaż podstawy kultury. Jeżeli mamy coś krytykować to róbmy to w sposób konstruktywny, który nie obraża innych