Pomimo panującej w całej Irlandii bardzo angielskiej pogody warto wybrać się na przynajmniej kilkudniową wycieczkę po największym mieście, a zarazem stolicy tego państwa, czyli Dublinie. Dzisiaj przedstawię 5 najważniejszych miejsc, które należy wziąć pod uwagę  w pierwszej kolejności podczas planowania wizyty w tym pięknym, średniowiecznym mieście


Za nim  przejdę do opisu tych miejsc, trochę o samym Dublinie:

Dublin położony jest na wschodnim wybrzeżu Irlandii u ujścia rzeki Liffey.  Rzeka ta dzieli miasto na dwie części: Northside i Southside. Jego nazwa  pochodzi z irlandzkiej nazwy Dúbh Linn oznaczającej „czarny staw”. Współczesna irlandzka nazwa to Baile Átha Cliath oznaczająca „miasto brodu z trzcinowymi płotami”.


1. Miejscem, które na pewno trzeba zwiedzić, jest Katedra Św. Patryka (St. Patrick’s Cathedral) z XIII wieku — jedna z dwóch świątyń Kościoła Irlandii (wyznania anglikańskiego)  noszących miano katedry w tym mieście. Została zbudowana na planie krzyża łacińskiego i obecnie ma status pomnika narodowego Irlandii. 

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest Kolegium Świętej Trójcy (Trinity College) oraz gmach biblioteki Trinity College — jest to najstarsza uczelnia w Irlandii, jako pierwsza w Europie zaczęła przyznawać stopnie naukowe kobietom. Została założona w 1592 roku przez królową Elżbietę I na terenie dawnego klasztoru augustianów.  Biblioteka została zbudowana w 1712 roku i zawiera słynną kolekcją rękopisów, m.in.: Księga z Kells i Księga z Durrow. 
Kolejnym punktem jest Phoenix Park — jest to park miejski założony w  1662 roku. Na jego terenie znajdują się m.in. Áras an Uachtaráin (rezydencja prezydenta Irlandii), Krzyż papieski (postawiony na wizytę Jana Pawła II podczas jego 3 podróży apostolskiej w 1979 roku) Monument Wellingtona  (obelisk upamiętniający Arthura Wellesleya).
Wycieczka do Dublina bez zwiedzenia Muzeum browaru Guinnessa (Guinness Storehouse) to wycieczka stracona. Jest to muzeum historii słynnego irlandzkiego piwa, z barem i możliwością degustacji.  Założycielem tego browaru jest Arthur Guinness. 


 Ostatnią rzeczą na liście must see jest słynna O’Connell Street. Jest to najbardziej reprezentacyjną, a zarazem jedną z najważniejszych z dublińskich ulic. Upamiętnia ona nazwisko wybitnego irlandzkiego polityka i patrioty Daniela O’Connella, którego monumentalny pomnik stoi nad rzeką, u wlotu ulicy.  W centralnym punkcie ulicy, na środku pomiędzy dwiema jezdniami, stoi monument, zwany oficjalnie Spire of Dublin (Dublińska iglica).

To jest 5 z najważniejszych miejsc, które należy odwiedzić w Dublinie. Oczywiście jest ich z co najmniej drugie tyle, ale postarałam się wybrać te, które uważam, że koniecznie trzeba zobaczyć. 

Jak wasze wrażenia? Zamierzacie się wybrać po zakończeniu pandemii? A może już byliście?

Brak komentarzy:

Szanujmy siebie nawzajem, nie hejtujmy, zachowujmy chociaż podstawy kultury. Jeżeli mamy coś krytykować to róbmy to w sposób konstruktywny, który nie obraża innych